2021-2022 Venüs Retrosu ve Çok Kıymetli Dersleri: Bir Elmas gibi Parla!

19 Aralık 2021 tarihinde başlayan, Venüs retrosunun sonuna geliyoruz. Bu konunun bu dönemde ne kadar büyük bir öneme sahip olduğuna instagramda birçok kez değinmeye çalıştım ve bu dönem sona ererken daha sonra dönüp bakabilmek için tarihe burada da bir not düşmek istedim. Hem önümüzdeki 2 yıl içinde geçireceğimiz maddi ve ruhsal değişimlere bizleri hazırlayan ve ayarlarımızla oynayan, hem de 8 yıllık yeni bir döngü başlatan bu dönemi ve bunun bizleri ne şekilde evrimleşmeye çağırdığını aktarmaya çalışacağım.

Venüs Oğlak Burcunda Retro: Katranı kırk yıl kaynatsan olmaz şeker..

40 günlük bu süreç, kendinizle, başka insanlarla, sahip olduğunuz kaynaklarla, değerlerinizle ve ulaşmak istediklerinizle olan ilişkilerinizin gerçeğini görmenizi gerektiren bir dönem. Bu konulardaki kendi yaklaşımlarınızı ve duygusal kalıplarınızı başkalarıyla olan ilişkiler yoluyla fark edebilirsiniz. Bu dönemin en önemli konusu, neye değer verdiğinizi bilmek ve bunu gözden geçirmek. Ve tabii kendinize verdiğiniz değeri de! Sizi gerçekten memnun eden hedeflerin, ilişkilerin, kaynakların, değerlerin ve tutumların neler olduğunu idrak etmek ve belki bir eleme, bir temizlik yaparak neye, hangi değişikliklere uzun vadeli bir yatırım yapmak istediğinizi netleştirmek. Ve tabii, bazı ilişkilerin anlaşmaların konuların da hayatlarımızdan çıkmasına, uzun vadede bize iyi gelmeyecek olanı bırakabilmeye izin vermek..

Venüs güzeli, güzelliği, zevkleri ve bunlardan duyulan hazzı sembolize eder ve dünya ile olan dansı da adeta bir güle benzer. 8 yılda yaptığı 5 kavuşum bu motifin taç yapraklarını oluşturur.

9 Ocak civarında başlayan 8 yıllık Venüs yolculuğu, hayatlarımızda ilişkiler, hazlar, maddi konular ve değer verdiğimiz şeyler ve başarmak istediklerimiz etrafında yeni bir dönem başlatıyor. Ve bu dönem, bu konulardaki aşırıya kaçan tutumlar üzerinde, uzun vadeli yaklaşımlarla, zevki erteleyerek bir disiplin geliştirmekle veya diğer uçtaysanız biraz gevşeyerek ve içinizi duymaya çalışarak hazzın ve değerin mümkün olduğunu işaret ediyor. 2013 sonlarında hayatınızda nelere son vermiş nelere başlamıştınız bir hatırlayın.. Bu da tıpkı o dönem gibi güzellik anlayışınıza, ilişkilerinize, değer verdiğiniz hedeflere bir yenilenme ve yeni bir anlayış getirecektir.

İnsan alışkanlıklarının çocuğudur. İbn-i Haldun”

Burada tabi, Pluto da Oğlaktaki gücüyle sürece dahil olunca işin rengi, en aşırı uçlara gidebilecek tarzda değişiyor. İsteklerinizin, size bir tür doyum verdiğini bildiğiniz şeylerin kaynağı neresi? İstediğinizi neden arzuluyorsunuz? Bunun sizin için gerçek önemi nedir? İçinizin, kalbinizin ruhunuzun benliğinizin gerçek istekleri mi bunlar yoksa başkalarına iyi göründükleri ya da bir tür egosal tatmin ya da sorumluluklardan korkulardan kaçış sağladıkları için mi istiyorsunuz? Ya da bu derinden gelen ve sizi esir alabilen arzuların altında ilginizi bekleyen başka gizli kalmış ihtiyaçlarınız mı var? Merkür retrosu da bu merakla eşlik ediyor bu yolculuğa. Kendi gölgenizle yeniden karşılaşmak..Pluto bu arzuların ve bunlarla olan ilişkinizin doğasını ve bunların sizi uzun vadede ne kadar hoşnut edebilir nitelikte olduğunu ortaya çıkaracaktır. Ve hayatın akışında bizim “kontrol” edemediğimiz unsurların olduğunu, dönüşümün gizemli bir süreç olduğunu bize ilişkilerdeki güç dengeleri üzerinden yeniden hatırlatacaktır.

Geri hareket Ocak sonunda bitse de, Venüs Oğlak burcunda ilerlemeye devam edecek. Yani bu temaları ilişkilere ve paraya olan tutumlarımızda bizzat deneyimlemeye devam edeceğiz. Mart ayının başında tekrar Pluto ile kavuşacak ve o zaman Mars da çoktan katılmış olacak bu enerjiye. Bu son kavuşumda işte yolculuğu tamamlamış olacağız. Tam bir güç patlaması! Kalbin en derinden gelen arzuları, onlara denk düşen eylemlerle desteklenerek kendimizi gömdüğümüz yerlerden çıkarabilmemizi sağlayacak. Bu kendi değerinizle, ilişkilere yaklaşımlarınızla, tıkandığınız takıldığınız her şeyle ilgili olarak bir yeniden doğuş adeta. Ne istediğimizin ve bunun için yapmamız gerekenlerin bütünüyle bilincinde olarak zevklerimizin, davranışlarımızın, aşırıya kaçan her halimizin sorumluluğunu alarak kendimiz için anlamlı olan hedeflere, içsel bir güçle, açık bir kalple ve doğru belirlenmiş sınırlarla ilerleyeceğiz!

Yani değerler büyük bir baskı altında olgunlaşacaklar. Tıpkı bir elmasın oluşması gibi, hatta oluştuktan sonra da kesilerek şekil verilmesi gibi bir biçim kazanıyoruz, değerlerimizle inşa edeceklerimiz var önümüzde.

Bu Venüs retrosu, arkaplanı ve temalarıyla, önümüzdeki 2 yılda ay düğümlerinin vurguladığı – kendi değerimizle, ilişkilerimizle ve parayla olan bağımızı radikal olarak değiştirip dönüştürme- konularındaki değişimin ön kalibrasyonu. O zaman gelin bu önemli dönemin çok değerli derslerini şöyle bir özetleyelim.

Venüs gerilemesinin bizlere verdiği en değerli dersler

Zevkler ve Bedelleri

Sizi köleleştiren ve aşırı tutkulu olabildiğiniz kimi zevklerin, uzun vadede hayat kaliteniz üzerindeki yıpratıcı etkisi ve bunlar tarafından yönetilmek değil, bunları yöneterek hayatınıza değer katmanız gerektiği.

Sınırlamalarla, kısıtlarla, korkularla ve somut gerçeklerle barış

Korkular, zorluklar, engeller ve hayatın türlü darbeleri karşısında ümidinizi ve hatta çoğu zaman neşenizi kaybetmeden yaşamaya devam edebilmek becerisi. Veya tüm samimiyetiniz ve saflığınızla hayata sarılmış ama darbeler ve zorluklarla yorulmuşsanız, zamanınızı gerçekten neyin hak ettiği konusunda daha seçici, planlı ve biraz hesapçı olabilmek.

Kendi sınırlarınıza/gerçeğinize ve başkalarının sınırlarına/gerçeklerine saygı

Başkasının size verdiği ya da vermediği, gösterdiği veya göstermediği değerin gerçek değeriniz olmadığını anlamak. Gerçek değerinizi sadece kendinizin bilebileceği gerçeği. “Gerçekten değerli olan ne?” “Bir şeyin gerçek değeri ne?” derseniz, hiç kimsenin sizden alamayacağı şeyler nelerdir? diye sorarım. Kendi hayat dersleriniz en başta öyle değil mi.. Bedelini ödediğiniz sınavlarınızın dersleri..Kendinize yaptığınız yatırım..İşte onlar gerçekten tamamen hak edilmiş ve size aittir. Ve bir şeyin gerçek değerini ondaki alın teriniz, verdiğiniz önem, sevgi, sabır ve zaman belirler. 

Yapay hedeflerin doyum sağlayamadığı gerçeği

Dışarıdan iyi görünen, şık duran ya da başkaları için değerli olanın ve kabul görenin sizin için zevkli veya tatmin edici olmayabileceği gerçeğinin tüm çerçevesiyle ortaya çıkması. Ya da değer verdiğinizi bildiğiniz konularda değerlerinizi sahiplenmek ve sahip olduklarınızla inşa etmeye başlamak. Hedefler belirleyememenin ve kendi içinizden dışarı çıkamamanın, cesaretsizlik, korkular ve konfor alanları nedeniyle atamadığınız adımların ve eylemsizliğin size doyum getirmediği.

İlişkilerde ve maddi konularda eski kalıpları tamamen yıkarak güçlenmek

Bu belki bir anda hep yaptığınız şekilden farklı davranmak, belki genelde hassas olduğunuz bir noktada başkasının yaklaşımından tamamen özgürleşebilmek, tetiklendiğiniz bir konuda sakince yaka silkmek şeklinde olabilir. Ya da belki ilişkilerinizde sizi bunaltan her türlü konuda hep yaptığınızın tam karşısında bir tutum içine girmek. Paraya ve kaynaklara olan yaklaşımınızda radikal değişimler, zevki erteleme ya da aşırı hırsı bırakma, olanla memnun olma yönünde davranmak. Finansal alanda sorumlu davranışlar benimsemek.

SABIR!

Nitelikli ve kalıcı şeylerin, iyileşmenin ve dönüşümün zaman istediğini derinden anlamak ve sürece, korkuya kapılmadan, dehşete düşmeden sürecin gerektirdiği zamana saygı duymak.

Kişisel Almamak

Karşınıza çıkan engelleri, zorlukları, başkalarının davranışlarını, olumsuz düşüncelerini ve yargılarını, hatta olumlu düşüncelerini bile kişisel almayacak kadar kendinizi bilerek, başkasının kendinizle ve başarmak istediklerinizle ilgili algısından özgürleşmiş olarak yolunuza devam edebilmek.

Ve tüm bunların bir sonucu olarak kendinize duyduğunuz sevgiden gücünü alan, derin bir içsel huzuru yakalayabilmek. Ne kızmış ne de heyecanlanmış olarak, övülmekten de yerilmekten de etkilenmediğiniz şekilde kendinizi, neyi neden önemsediğinizi bilmek. Korkuların, endişelerin ve koşulları kontrol edebilme arzusunun tavan yaptığı anlarda hayata ve akışa GÜVEN duyabilmek. Tekrar, tekrar ve tekrar..Ta ki doğal olarak saniyede yapabilene dek..Yeni dönem umuyorum ki hepimizin kalplerini sevgi ve güvenle tazelesin, olanla barışarak korkuların varlığına rağmen yollarımıza devam edebilelim. Dilerim ki, güzel bakmadığınız, güzeli görmediğiniz bir gün bile olmasın..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*