Oğlak Burcu : Gücünü zorluklardan alan bir keçi

Hayatı ciddiye almalarıyla bilinen Oğlak burcu insanları, bedelini ödediğimiz derslerin, bize haddimizi bildiren durumların, çerçevelerin, sınırların, hiyerarşik düzenlerin gezegeni olan Satürn etkisi altındadırlar. Tıpkı bedenlerimizin kemikleri gibi, şehirlerin yapıları gibi, devletlerin düzenleri gibi bizleri ayakta tutan, dayanak noktası olan, sınırlarımızı belirleyen yapılar misali Oğlak insanlarının da çevreleri için bu tür bir fonksiyonları vardır. Aldıkları sorumluluklarla, inşa ettikleri yapılarla, hayata karşı olan sağlam ve yılmaz tutumları ve çalışkanlıklarıyla adeta başkaları için bir dayanak noktası olurlar.

En yüksek ifadesinde dünyayı yönetenlerin burcudur Oğlak. Nerede inşa edilmiş bir sistem, bir düzen varsa orada muhakkak Oğlaklar vardır. Başarıya değer verir ve sıklıkla işkolik olabilirler ancak kendilerine bu durum hiçbir zaman böyle gelmeyebilir. Kendilerinden de başkalarından da en iyiyi beklerler ve altını kabul edemezler. Oğlak burcu insanları katı kurallarla yaşarlar ve her tür hiyerarşide rahat ederler. Hoşgörü ve merhamet Oğlak burcunun bir niteliği değildir ancak biraz bulunması onları dengeler. Bildiğimiz maddesel dünyanın, kurumları, yapıları, binaları, yönetenleri, hiyerarşiler ve toplumsal saygınlık oğlak burcunun konularıdır. Oğlak insanları da adeta” devlet” gibi katı kurallara, prosedürlere ve toplumda saygı uyandıran bir duruşa sahiptirler. Böyle bir güç tabi ki büyük sorumluluk gerektirir ve bu sorumluluk hem kendilerine hem de topluma karşıdır. Çoğu kez Oğlak insanlarında bu ikisi arasındaki ayrım kaybolur ve topluma mal olur ve toplum için önemi olan zorlu işler başarırlar. Bir oğlağın hayatındaki en önemli konu ulaşmak istediği konum ve başarmak istedikleridir.

Elbette Oğlak burcu deyince en temelde konu mesleki başarı ise de bu enerjinin her zaman bir iş başarısı, bir kariyer durumu olarak ortaya çıkması gerekmez. Oğlak burcu sabırla ve zamanla bu dünyada inşa ettiğimiz şeyleri anlatır. Oğlak insanları emek ve zaman harcanmış şeylere saygı duyarlar. Sistem, düzen ve stabilite, topluma yararlı olma ihtiyacı vardır. Oğlak burcu bir ev kadının dahi evinde ve ilişkilerinde devleti andıran bir sistem ve düzen bulunur ve hayatlarındaki her konuda standartlar her zaman en yüksek olandır. Yine de toplum önündeki saygınlık, kariyer, sosyal statü ve başarının ölçütü olarak para bu burç insanları için bir şekilde hayatlarında hem önemli yeri olan hem de imtihan konusu olan konulardır. Oğlak insanları her ne inşa ediyorlarsa onun geleceğe kalmasını, nesiller boyu yaşamasını arzu ederler. Bu ister bir aile, ister bir kurum ister bir fikir olsun.

Eğer bir şekilde hayattaki görev ve sorumluluklarla olan ilişki rahatlamış ise, hayatta başarmak istedikleri ile ilgili bir tatmin söz konusuysa, oğlak insanları ailevi konularla, kendilerine ve başkalarına karşı olan samimiyetleriyle ilgilenmek durumunda kalırlar ve burası aslında Oğlak için en zor alanlardan biridir. Nereye gitmek istediklerine değil, nereden geldiklerine bakabilmek ve buradaki konuları duygusal olarak hissedebilmek Oğlak insanına zaman kaybı, faydasız bir uğraş olarak gelebilir. Bu nedenle hayatlarındaki çoğu şey gibi bunu da şartların zorlamasıyla mecbur kalarak, gerekeni yapmak duygusuyla bir görev gibi görerek, bir çerçeve çizerek ve somut konular üzerinden yapabilirler.

Toplumun onlara dair olan algısı bu insanlar için büyük önem taşır ancak gerçek özgürlüğü bunu bırakabildiklerinde bulurlar. Toplum önünde saygın bir konumda olmak önemlidir ancak içten gelen samimi arzuyla başarmak istediklerinde özgürleşirler. Oğlak, tıpkı bir dağa tırmanan bir keçi gibi, attığı her adımı neden attığını bilerek, temkinle ve ağır ağır atar. Ulaşmak istedikleri etrafında çok ama çok sabırlı olabilir ve en zor şartların üstesinden gelebilir. Oğlak insanları başkalarının taşıyamadıkları maddi manevi yükleri de taşıyabilirler.

Oğlak burcu insanları, hayat temaları her nasıl olursa olsun, kazanılmış başarılara yani hiçkimsenin sizden alamayacağı, tesadüflerin değil zorlukları aşmanın getirdiği başarıya ve itibara inanırlar. Sahici, kalıcı ve somut dünyada gerçek olan ve zorlu tecrübelerle hak edilmiş olan başarıların insanıdır Oğlaklar. Genellikle de hayatta başarmış oldukları şeyler oldukça somuttur ve çevrelerinde onları sevmeyen kişilerin dahi inkar edemeyeceği niteliktedir. Tabi bunların kökeninde esasen korkular vardır. Korkular, başkalarının aksine oğlak insanının ilerlemesine neden olur. Korkular ve kuralların dozu kolayca kaçabilir ve o zaman da oğlak insanları en ufak bir duyguyu hissedemedikleri, duyarlılıklarını kaybettikleri, memnun olmayı, kendilerinden ve hayatlarından neşe duyabilmeyi unutttukları bir şekilde taşlaşma tehlikesiyle karşılaşırlar. Sadece hak edilene inanmayı uca götürdüklerinde, kendilerini ve başkalarını acımasızca yargılayan, duygusal hassasiyet gösteremeyen, merhameti tamamen kaybettikleri bir durumda olabilirler. Bu nedenle tüm bunlar arasında bir denge kurmak ve dengeyi adaleti gözetmek oğlak insanlarının sağlıkları için hayatidir.

Eğer Oğlak burcuysanız, 2008’den bu yana Pluto burcunuzda tüm bu konulara bakışınızı tamamen dönüştürdü. 2023’te ise sizinle olan işini tamamlayıp Kova burcuna geçecek. Artık gelenekler, kurallar, toplum önündeki konumunuz, işiniz, hayatınızla yaptıklarınız, kurduğunuz düzenler gerçekten sizin için de samimi olarak bir anlam ifade etmek, gerçekten samimi ihtiyaçlarınızdan gücünü almak zorunda. En zor ve en ağır imtihanları verdiniz. Yeni dönem gelene dek hayatlarınızın yapısını, düzenini, değerlerinizi modernize edecek ve kendi rönesansınızı gerçekleştireceksiniz.

Ocak ayında düzenleyeceğim “Oğlak Burcu Olmak” atölyelerinde, Oğlak burcu olmayı tüm detaylarıyla konuşacağız. Arzu ederseniz aşağıdaki formu doldurarak 22 Ocak 2022 tarihindeki çalışmaya katılabilirsiniz.

https://forms.gle/MKnWg3Mq28C8yFkD7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*