Enerjinizi yükseltmekte harika bir rehber: Astrolojide Elementler

astrolojide elementler

Astrolojide elementler, sadece sembolik değil aynı zamanda yaşamda fiziksel olarak deneyimlediğimiz enerjilerdir. Tüm evreni oluşturan yaşamsal güçleri içeren elementler, insan mizaçlarının da doğasını oluşturuyor. Elementleri layıkıyla anlayabilmek için ilahi bir bakış açısına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Beden, zihin ve ruh sağlığımızın da bu elementlerin dengesiyle ilgisi var.

Ruh veya eter, ateş, hava, su ve toprak sıralamasıyla bir çok kültür, dini, felsefi geleneklerine, mitolojilerine elementleri dahil etmiş. Astrolojide ise doğum haritası, bu enerji kaynaklarıyla yaşam boyu sürecek bağın kurulduğu bebeğin anneden bağımsız aldığı ilk nefes anı için hesaplanır. Yani aslında herkesin doğum haritası, kişinin enerji düzenini, bu dünyadaki ifadesini ve dört elementle olan kozmik bağı gösterir.

3 farklı titreşimle dans eden elementler zodyakı oluşturur. Sadece güneş burcunuzun elementini bilmek bile hayatınızda sizi besleyen enerjileri anlamayı ve sinirli, düşük, zayıf ve tükenmiş hissettiğinizde kendinizi en hızlı ve etkili şekilde nasıl canlandırabileceğinizi çok daha iyi anlamanızı sağlar.

Enerjinizi canlandırmak ve doğuştan bize verilmiş olan kanalları yüklemek için öncelikle en azından en temel enerji kaynağı olan Güneş burcunuzun elementini bilmelisiniz. İşte burçlar ve elementleri:

Ateş Burçları: Koç, Aslan, Yay
Hava Burçları: İkizler, Terazi, Kova
Su Burçları: Yengeç, Akrep, Balık
Toprak Burçları: Boğa, Başak, Oğlak

Bir elementi aktive etmenin birçok yolu var. En basit yolu, kendi elementinizi taşıyan diğer kişilerle bir araya gelmek. Elementin enerjisini açığa çıkartan aktivitelere yönelmek ve elementin fiziksel olarak doğadaki formuyla etkileşime geçmek de çok etkili olacaktır.

ateş elementi

Ateş elementi, ilhamların ve isteklerin, heyecanlı hareketlerle ortaya koyulmasını simgeler. Girişimci, pozitif, hedef ve isteklerine odaklı olmak, bu nitelikteki kişilerle bir arada olmak veya fiziksel olarak aktif olabilmek ateş burçlarını adeta ateşler. Eğer ateş grubundaysanız, kendinizi düşük hissettiğinizde bir başkasına ilham olmak ve onu cesaretlendirmek de sizi anında yükseltecektir. Kırmızı, sarı, turuncu gibi ateş renklerinde giyinmek veya etrafınızda bu renkleri bulundurmak da. Açık havada güneş ışınlarından gelen enerjileri yüklenmek ve ateşin gerçek enerjisini hissedebilmek için fiziksel hareketlilik içinde olmak, spor yapmak bu grup için çok hayatidir. Bir seyahat hayal edip planlamak, yaratıcı bir hobiyle uğraşmak ve sadece zevk için birşey yapmak ateşi yükseltir. Yazın güneş tatili yapmak bu grup için özellikle ihtiyaçtır. Geceleri mum yakmak, şömine kenarında olmak veya yanan alevi izleyerek meditasyon yapmak da enerjilerini yükseltir.

hava elementini yükseltmek

Hava elementi için düşünceler, eşyalar kadar somut ve gerçektir. Düşüncenin soyut aleminde yaratırlar ve bir düşünce milyonlarca insanı etkileyebilir. Bu grubu anında yükselten şey hiçbir ajandanın olmadığı yeterli boş zamana sahip olmaktır. Benzer kafa yapısındaki kişilerle bir araya gelmek, düşüncelerini ifade etmek ve fikirlerle insanlara ulaşmak, zihinsel olarak uyarıldıkları aktivitelere yönelmek hava elementini hareketlendirir. Yeni şeyler öğrenmek, okumak, araştırmak, düşünmeye ve fikir alış verişine sevkeden faaliyetler bu kişileri tazeler. Hava elementi gücünü havadan alır. Eğer düşük hissediyorsanız ya hemen camları açın ya da mutlaka temiz havaya çıkın. Nefes egzersizleri ile hassas sinir sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Tai chi, Qigong gibi hava akışıyla yapılan sporlar size iyi gelir. Gökyüzünü izlemek, kuşları gözlemek, uçurtma uçurmak, evinizde rüzgar çanları bulundurmak enerjiyi tazeler.  Aromaterapi, rüzgar sörfü, paraşütle atlama çok farklı açılımlar yapabilir. Özellikle yüksek yerlerdeki kuru ve hafif soğuk yüklü hava bu gruba ilaç gibi gelir. Doğa yürüyüşleri özellikle denizden yüksek yerlerdeki yürüyüşler mucizeler yaratır.

su elementini yükseltmek

Su elementi duygusal dünyayı temsil eder. Yumuşakça akan derelerden, dev okyanuslara kadar hem dingin hem fırtınalı olabilen özelliktedir. Diğer insanların duygularına da kolayca nüfuz edebilirler. Diğer su insanlarıyla duygusal bağlar kurmak ve uğraştıkları konulara tüm duygusal güçleriyle yönelmek, duygusal ifadelerine izin veren aktiviteler içinde olmak bu grubu yeniler. Su kenarlarında olmak hem fiziksel hem de duygusal olarak bu insanlara çok iyi gelir. Mavi tonları giymek veya etrafınızda bulundurmak, yüzmek iyi gelebilir. Hamama gitmek, duş almak,banyo yapmak, buhar odaları, spa kaçışları bu grup için çok tazeleyicidir. Yaşam alanlarında su çeşmeleri, akvaryum harika olur. Empati yetenekleri çok gelişmiştir ve diğerlerinin duygularına gösterdikleri anlayışla yardımcı olmak iyi hissettirir. Kendilerini akışa bırakabildiklerini hissetmek bu grubun fiziksel ve ruhsal sağlığı için esastır.

toprak elementi

Toprak elementi maddesel dünyaya odaklıdır. Beş duyuları ve pratik zekalarına güvenerek yaşarlar. Temkinli, planlı,uygulayıcı, geleneksel ve kararlıdırlar. Paranın da dahil olduğu fiziksel gerçeklikler ve biçimler dünyasıyla uyum içindedirler. Somut olarak üretimde olmak ve maddi/fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak bu grubun yaşamsal enerjisini yükseltir. 5 duyuyu rahatlatan herşey bu grubu yükseltir. Doğada olmak, toprakla-çamurla temas, iyi bir yemek yemek, para biriktirmek, bahçeyle ilgilenmek toprak enerjisiyle etkileşime geçmeyi sağlar. Diğer toprak insanlarıyla bir araya gelmek de enerjilerini yükseltir. Somut şeyler ortaya koyabildikleri seramik, heykel, yemek yapmak gibi faaliyetler de çok iyi gelir.

Günlük yaşamda kişileri tanımlamak için kullanılan sıfatlarda da genelde elementleri görürüz. “Ayakları yere basıyor”, “gerçekçi”, “çıkarcı”, “bencil”, “yerinde duramayan”, “çok heyecanlı”, “çok hassas”, “aklı bir karış havada”, “uçarı”, “sulugöz” gibi tabirler esasında 4 elementten hangisinin görünür olduğunu ifade eder.

Güneş burcunuzun bulunduğu elementi aktive etmek enerjinizi anında yükseltecektir. Fakat elementin özelliklerini çok fazla kullandığınızda da farklı türde yorgunluklar oluşacaktır. Örneğin hava grubu düşüncelerde çok fazla kaybolduğunda amaçsızlık, ilgisizlik ve can sıkıntısı başlar. Eyleme geçmekte zorlanabilir veya düşüncelerini organize edemeyebilirler. Ateş grubu çok fazla bencillik sergileyerek duyarsızlaşarak ilişkilerini zora sokabilir ve düşüncesizce hareket edebilir. Toprak grubunun hayatı sadece işten ibaret bir tükenmişliğe yönelebilir. Su grupları ise duygularında boğulabilir, kendilerini tamamen bırakabilir ve aşırı yorgun hissedebilirler.

Ateş grubu için sakin ve dingin olmak, hava grubu için düşüncelerde kararlılık ve tutarlılık geliştirmek, su grubu için duyguları üzerinde kontrol geliştirmek ve yalnız kalmak, toprak grubu içinse cömertlik geliştirmek bu enerjilerin dengesi ve kalitesi için önemlidir.

Güneş astrolojide kişinin mesleğini de az çok ifade ettiği için, elementimizin özelliklerinde bir meslek edinmek hem fiziksel hem ruhsal hem de zihinsel sağlığımız için çok önemlidir. Buradaki uyumsuzluk hem işlerin kalıcılığını engeller hem de insanı mutsuz eder.

Buradaki bilgileri güneş burcunuz, ay burcunuz ve yükselen burcunuzun elementlerini dikkate alarak da okumanızı öneririm. Element uyumu ve element dengesizlikleri kişinin mutluluğu için çok yol göstericidir. Elementlerin doğum haritalarında hiç bulunmamaları veya çok az bulunmaları ile çok fazla bulunmaları durumunda yapılabilecekler ve element etkileşimleri de belki başka bir yazının konusu olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*