This is us: Samimiyetiyle kalpleri ısıtan bir dizinin astrolojisi

Dikkate değer bulduğum kimi dizilerin astrolojik sembolizmi üzerine kendimi sık sık düşünürken buluyorum ve dizi izlemek yıllardır hayatımın önemli bir hobi aktivitesi.  İnsanlar da bana istikrarlı şekilde dizi tavsiyesi soruyorlar. Üstelik bir astrolog olarak, herkese meşrebine göre tavsiyeler yapıyorum haliyle. Diziyi bitiren ne izleyeyim diye tekrar tekrar gelince, zevklerimi buradan sizlerle de paylaşayım istedim. “Astrosinema” serisinin ilk konuğu için, hayatla ilgili anında pozitif hissettiren, kalpleri ısıtan, neredeyse gerçek denebilecek kadar komplike karakterlerden oluşan “This is Us” ‘ı seçtim. Ve gülümseten kozmik bir denkdüşme ile bu yazı bir Ay yengeç günü yayınlanıyor.

This is Us- Gündelik yaşamda varolmanın büyüsü

Sembolizm heryerde: Sinema, diziler ve astroloji

Dizilerin ve filmlerin bu dünyanın ötesinde bir hayal perdesi üzerinden bizi bize yansıttıklarına inanıyorum. Neptünyen bir konu olan sinema da tıpkı mitoloji gibi, masallar gibi aslında arketipler ve metaforlar üzerinden bizi bize anlatıyor. Ve her bir eser, hem yaratıcısının, hem yayınlandığı dönemin, hem de başrollerindeki karakter oyuncularının enerjilerini taşıyor.

Bunu nasıl daha açık ifade edebilirim bilmiyorum, ama en basitinden şunu düşünün bazen bir kötü karakteri oynayan kişiyi iyi bir karakterde görünce izleyici de kabul edemiyor bu durumu. Aynı şey tersi için de geçerli. Uygun değil çünkü olmuyor. Her rolü oynayabildiğini düşündüğümüz oyuncular birer yanılgı aslında. Herkesin kendi enerjisine göre bir menzili var ve roller konular değişse de enerji izi aynı kalıyor. Hatta bir adım ileri gidip şunu söyleyebilirim, zaten kendi istidatlarına, karakterlerine, kapasitelerine göre tanınıyor, kolektif bir sembol haline geliyor oyuncular da, eserler de.

This is us, esasen benim çok ilgimi çekmeyen bir tür, bir aile draması. Fakat onu bu kadar ilginç kılan şey, bence insani halleri ezmeden, aşırı dramatize etmeden hem gerçeğin, hem de gerçek olamayacak kadar güzel olanın özlemini birlikte barındırması.

Ve temelde aynı konuyu farklı hayatlar ve perspektifler üzerinden hem detayda hem bütünde mükemmel şekilde işlemesi. İnceden ama çok inceden, çok dozunda bir Çağan Irmak yapımı tadı da var. Çok gerçek. Sevmek, kaybetmek, geçmişin mirası ve ırk ayrımı, kimlik ve anlam arayışı gibi konuların kolaycılığa kaçmadan çok özgün şekilde anlatılıyor oluşu beni çok etkiledi. Yazının bundan sonraki kısmı bir miktar spoiler içeriyor, ama bence bu bile bu dizinin izlenebilirliğinden hiçbirşey kaybettirmiyor. Yine de okumaya devam edip etmeyeceğinize buna göre siz karar verin.

Neptün: Gündelik hayatın içinde ilahi işaretler

Dizi birbirlerini seven bir çiftin, üçüz bekleme heyecanıyla açılıyor. Bebeklerden birini kaybediyorlar ve tam o anda sahipsiz bir bebek bırakılıyor hastaneye. Bunun bir işaret olduğunu düşünen baba bebeği kendi üçüzleriyle birlikte büyütmek için evlat ediniyor. Fakat bu bebek zenci. Kendi çocuklarından ayırmadan kalptan gönülden sevseler de tabii ki hayat ne çocuk için ne de çevreleri için çok kolay olmuyor. Tüm bu zorlukların ortasında sevgi dolu bir aile olmanın, merhamet ve saf sevginin olduğu yerde, tüm güzelliklerle birlikte aldanmaların, suçluluk duygusunun, kaçışların ve yanlış anlamaların da olduğunu (Neptün) dizi çok güzel aktarıyor. Dizi katman katman açılıyor ve hem her bir karakterin dünyasını hem de bir aile olarak tümünün hikayesini anlatıyor. Diziye damgasını vuran bir çok “büyülü an” var.

This is Us ilk yayın günü.

This is us’ın ilk yayınlandığı tarihe baktığımızda Başak burcunu görüyoruz. Yukarıda bahsettiğim dozunda, detayda mükemmel, gerçek ve hayal uzlaşısı gibi konuların kaynağı hemen çıkıyor ortaya.  Hem güneşin hem merkürün başak burcunda oluşu, dizideki günlük hayat vurgusuna, sağlık konularına ve sıkıcı olanın içinde doyum bulma çabasına işaret ediyor.  Aynı zamanda tüm karakterleri bağlayan ve esasen dizinin baş karakteri olan baba karakteriyle birlikte önemli erkek karakterleri de tanımlıyor.

İdealleştirilen, hep özlenen, kaybedilmiş ve hep en iyi yönleriyle anılan, herkesteki en iyiyi ortaya çıkaran çok naif ve idealist bir baba görüyoruz dizide. Hayallerinden ailesi için vazgeçmek zorunda kalan ve günlük sıkıcı bir rutinde sevmediği bir işe hiç söylenmeden devam eden. Kendi babası gibi olmamak için kendini paralarken bu açmazlarıyla zaman zaman kendini alkolle rahatlatmayı seçen bir baba var.

Jack – This is Us

Buradaki astrolojik sembolizm gerçekten ilahi tasarımı insana hatırlatarak adeta büyülüyor. This is us dizisi ilk yayına alındığı tarihte, Neptün güneydüğümle birleşmiş ve merkürün tam karşısında duruyor. Ayrıca yine balık burcundaki kiron, başak burcundaki güneşin tam karşısında. Burada bariz bir bağımlılık, suçluluk ve aşırı fedakarlık konusu var ve çoğunlukla da ilişkiler üzerinden yaşanıyor.

Bunlar, baba başta olmak üzere tüm dizi karakterlerinin hikayesini temsil ediyor. Baba’nın bıktırıcı bir işte ailesi için fedakarlık yaparak hayallerini bir kenara atması, karısından bile gizlediği bir alkol problemiyle mücadelesi, Kevin’in ilaç ve Kate bağımlılığı tüm başarılarına rağmen bir türlü kendinden memnun olamayışı, Randall’ın mükemmelliyetçiliği ve en iyi olmak için en iyi şekilde yapabilmek için kendini tükenene kadar paralaması, Kate’in tüm bunlardan kaçmak için yemeklere bağımlı hale gelmesi ve annenin çocuklarının ona zor gelen konularından kaçış için en kolay çocuğa üvey evlata yönelmesi hep Başak – Balık konuları.

Toprak elementindeki ay,merkür pluto üçgeni ile,  olaylara davranışlar üzerinden son derece dönüştürücü olan gömülü duygular hakkında konuşma konusunu getiriyor ki dizinin de çözülmeye başladığı yer burası. Üstelik bu üçgen, Chiron’un ucundan da Neptün’ün tuttuğu bir uçurtmanın da parçası. Bu üçgen, Kate’in annesi ile olan plutonik ilişkisi yanında, diğer kardeşler arası olan ve sürekli iniş çıkışlarla değişen duygusal tansiyonun da göstergesi. Özellikle de rahat bir nefes almak ve gerçek bir yakınlık kurabilmek için söylenmesi gerekip de söylenemeyenlerin..

This is Us: Bir dizinin astrolojisi..

Terazi burcundaki venüs ve jüpiter hem tüm çocuklar arasında adil olma çabasını hem de anne baba arasındaki özellikle kadın tarafından gözetilen alış veriş dengesini ifade ediyor. Babanın alkol problemini farkettiği anda müdahalesi ve yaptırımlar getirmesi terazi ve boğa dinamiğinin bir örneği. Ayın boğa, venüsün de terazi burcunda yer alması, balığın da iplerini tutan Jüpiter’in de terazide olması ilişkileri ve ilişkilerdeki dengeyi ve uyumu anlatırken, sanatçı anne ve şarkıcı kız ikilisine de dokunuyor.

Yayın haritasında Satürn ve Mars da yay burcunda yer alıyor. Sportif, maceracı, iyimser ve neşeli baba, burada hem ailedeki yükler ve patlayan abartılı tavırları hem de dizinin “aile” inşaatını gösteriyor. Ayrıca Saturn kuzey bendinde, aile temasını iyice pekiştiriyor..

Karakterlerin diziyle ilişkili astrolojik analizi..

Jack ve Rebecca- This is Us

Babanın bu kadar öne çıktığı bu dizide, baba rolündeki Milo Ventimiglia’nın haritasına bakmasak olmaz. Doğum haritasında 29 derece Balık burcu yükselen oyuncunun güneşi aileyi anlatan Yengeç burcunda ve Satürn burcu, oyunculuğu ve “baba” olmayı anlatan Aslan burcunda yer alıyor.  “Dışım sert ama içim çok yumuşak, çekingen biriyim” diyor ünlü oyuncu ve evde yemek pişirmeyi barda olmaya tercih edeceğini belirtiyor 🙂 Ve dahası yükselenine yakışır şekilde boş zamanlarında Irak ve Afganistan savaş gazileriyle ilgilenmeyi tercih ediyor, zaten ay burcu da koç.

“Dışım sert ama içim çok yumuşak, çekingen biriyim. Evde yemek pişirmeyi barda olmaya tercih ederim.”

Dizide “aile karması” ve “ata mirası” konuları da çok ince şekilde örülerek ortaya konmuş. Örnek vermek gerekirse, baba karakterinin babası bir alkolik ve karakterin onun gibi olmamak için görüşmeyi kestiği biri. Kate’in annesi ile yaşadığı kıskançlık temelli plutonik ilişkinin bir benzerini anne de kendi annesiyle yaşıyor. Annenin içinde kalan meslek şarkıcılık, Kate’in para kazandığı konu şarkı söylemek.  Zenci üvey evlat Randall, olabilecek en iyi şartlarda aileye dahil edilen bir yabancı ve kendisi de iki kızının yanına annesi hapse giren ve kimsenin evlat olarak kabul etmeyeceği bir kızı “evlat” olarak getiriyor. Hep dışlandığını hisseden Kevin, aşırı güçlü olmak zorunda hissederek iş başarısı yanında derin bir yalnızlığın acısını ilaçlarla uyuşturarak kendi düşüşünü başlatıyor.

Kevin- This is Us

3 kardeşten şov dünyasında “ticari” başarısı yüksek yapımın başrolünde olan yıldız profil Kevin’i canlandıran Justin Hurtley’nin doğum haritasında güneş kova ay ikizler burcunda. Kendisinin “cool” havası hemen hissediliyor. Oğlak burcundaki merkür ve mars, dizideki ticari başarı ve duygularına rağmen işe odaklanma enerjisinin kaynağı. En önemlisi Güneş Satürn ve Ay Neptün karşıtlığı olan oyuncu hayatı boyunca aslında dağılma ve disiplin ikilemini yaşamış olmalı. Başak -Balık temalarını kendi hayatında kendi sözlerinden de görebiliyoruz:

“Eğer oturup kendinize acımaya başlarsanız, boşa zaman kaybediyorsunuz demektir. Kendinize acımak yerine oyunculuk dersinde olmalısınız. Çalışıyor, birşeyler yapıyor olmalısınız.”

Randall- This is Us

Çalışkan Randall karakterini oynayan Sterling K. Brown, Oğlak burcu. Haritasında toprak ve hava elementleri öne çıkan aktör, zaten “mühendis” enerjilerini üzerinde taşıyor. Randall, dizide dizinin Başak güneşini  onurlandıran şekilde mükemmelliyetçi bir karakter.  Kova burcundaki yerleşim ise onu buluşçu kılan faktör. Akrep burcundaki ay ise onun duygularını aslında ne kadar derinden yaşadığının ifadesi. Brown, bu dizideki performansıyla SAG ödülü alan “ilk” Afro-Amerikalı aynı zamanda.

Kate- This is us

Dizide ve Hurtley’nin ifadesiyle gerçek hayatta da çok iyi anlaşan Kevin-Kate ikilisinden Kate’i oynayan Chrissy Metz, terazi burcu. Dizide tam bir babasının kızı olan Kate, gerçek hayatta da bir Güneş Satürn kavuşumuna sahip. Oyuncunun gerçek babası da kendi hayatında herşeyin merkezinde duruyor..Bunları yazarken tüylerim diken diken oluyor.  Ve tıpkı Kevin’i canlandıran Hurtley gibi İkizler-yay burçlarında ay-neptün karşıtlığı var. Boğa burcundaki Jüpiter ise bu karşıtlığa kare duruyor. Kilo konusunu açıklayan bu yerleşim, oyuncunun kendi hayatında da önemli bir durum. Güneş Satürn kavuşumunu kendi sözleriyle şöyle ifade ediyor:

“Bence hepimizin gurur duymadığımız ya da utandığımız şeyler var, anne ve babamızla veya çocuklarımızla ilişki eksikliği veya kilo sorunları ya da bir şekilde “uygun” olmadığımızı hissettiğimiz yerler.. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çabalıyoruz, hepimiz bitmemiş projeleriz.. Bunu herkes anlayabilir, bununla herkes bağ kurabilir. “

Rebecca – This is us

Anne rolündeki Rebecca, dizide son derece dengeli, sevecen ve güzel bir kadını canlandırıyor. Sembolik olarak, dizinin venüsü ve jüpiteri gibi tam bir terazi  ay boğa örneği. Rebecca karakterini canlandıran Mandy Moore’un haritası ise enteresan çünkü kendisi terazinin karşıt burcu olan Koç burcu, venüsü de koç burcunda ve akrep burcunda mars satürn kavuşumu var. Terazi boğa enerjilerine tam tamına zıt koç akrep enerjisini bünyesinde barındırıyor.  Haritasında oldukça sert etkiler yer alan oyuncu, dizide kendisinin uyumlu, sabırlı ve dengeli olan gölge tarafını oynuyor. Karşıt burçların aynı konunun iki ucu olduğunu hatırlayalım. Moore’un ay burcu ise aslan. Bu da hem baba karakterini destekleyen hem de sahne aşkına işaret eden bir diğer unsur. Mandy Moore ciddi bir şarkıcılık kariyerine sahip, Backstreet boys ile turneye çıkmış bir müzisyen! Kendi sözleri, dizideki karakterini yansıtıyor:

“Kendimi hep romantik biri olarak gördüm. Aşka inanıyorum özellikle de gençken aşık olmaya.”

This is Us: Neden izlemelisiniz?

This is Us, beni pozitif anlamda şaşırtan bir dizi oldu. Üç farklı nesilde bazen direkt bazen sürpriz biçimlerde bir araya gelen bu karakterler ve birbirleriyle olan bağları yavaş yavaş, tıpkı bir gülün açılarak etrafa o muhteşem kokusunu yayması gibi bir his eşliğinde ortaya konuyor. Akışın kimi yerleri, en duyarsız insanların bile kalplerini yumuşatacak duygusallıkta.  Bu dizinin Türkiye’ye de uyarlanacağı yönünde bir söylenti var. Fakat bu derinlik, içtenlik ve samimiyetin korunabilmesi, idraki kolay stereotip karakterlerin sevildiği ülkemizde bence zor, orijinalini izlemelisiniz derim.

Bu dizide size en çok dokunan ne oldu? Bu sembolizme eklemek isteyeceğiniz  birşeyler var mı? Yorumlarınızı beklerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*