Kendin olmaya hakkın var: 2018-2027 Chiron Koç Burcu geçişi

Chiron koç burcunda seyrine başladı. Chiron (Kiron veya Şiron) 17 Nisan’da Balık burcundaki 8 yıllık yolculuğunu sonlandırarak Koç burcuna giriş yapacak. Chiron koç burcu geçişi uzun süredir devam eden bir kabullenme halinden kendi gücünü ve varlığını tersinden idrak ve takdir etmeye doğru bir geçiş aslında. Sonda (balık) ve başlangıçta (koç) en uzun zamanı geçiren Chiron, mitolojide yaralı şifacı olarak bilinir, terzi kendi söküğünü dikemez hesabı kendisi bir öğretmen ve şifacı olmasına rağmen, kendi yarasını iyileştiremezken  aynı konuda başkalarına yardım eder.

Bu kadar değil tabii ki, chiron dönemlere darbesini vuran izdir, dönemin psikolojik temasında büyük söz sahibidir. Balık’tayken örneğin belki de hiç olmadığı kadar çok sayıda iyileşme, şifa ve iyileşebilmek için geride bırakmayı öğrenme konusunda yol gösteren rehber çıktı ve bu konular toplumun değer verdiği önemsediği konulara dönüştüler. Astroloji, numeroloji, esma zikirleri, theta healing,  yoga kampları, meditasyonlar, olumlamalar, eft, nefes terapileri, beslenme üzerinden şifa bulma yöntemleri gibi birçok konu bir anda astronomik hızla arttı. Chiron en son 1960’larda Balık burcundaydı, 1968 ile birlikte Koç burcuna geçmişti. 1968’in çiçek çocukları chiron koç enerjisini baharın naifliğinde sembolize eder. Ve bu enerjinin doğumu önceki yıllardaki balık burcundaki chiron tarafından hazırlanmıştı. Chiron koç burcunda da harekete geçmek, isyan etmek, birinci olmak yüceltilebilir ve özellikle olan ve hayal edilen baskılara karşı her türlü agresyon yaygınlaşarak toplumun konuştuğu dil haline gelebilir. Erkeklik ve liderlik konuları hassaslaşabilir. Şu anda 50 li yaşlarında olan kişilerin de bu süreçte chiron dönüşleri gerçekleşecek. Satürn’ün de oğlak burcunda olduğu bu ilk birkaç yıl özellikle bireyin otoritelere kafa tuttuğu sınırları zorlamaya çalıştığı bir dönem olacaktır.

Chiron Koç Burcunda: Varoluşsal yaralar ve Kimlik

Chiron’un koç geçişi, yavaş gezegenlerle önemli veya gergin temaslar içermiyor. Önümüzdeki 8 yıllık dönemde eylem üzerinden kim olduğumuzu gerçekçi şekilde yeniden tanımlayacağımız, ben kimim, neyim, kimliğim nasıl ve anlam ifade ediyor, gerçekte ne istiyorum soruları etrafında bir mücadele içerisinde olacağız. Bu sorular chiron ile geldiğinden beraberlerinde bir acı hissi, bir uygunsuz olma, varolmaya hakkı yokmuş hissi ile birlikte ortaya çıkabilirler. Varoluşsal içgüdülerimizle yeniden bağ kurarak, tüm yaralarımızla birlikte bir ölüm kalım savaşı sürdürdüğümüzü hissedebiliriz. Bu süreçte öfke de bir konu olacaktır, transitin yüzeye çıkaracağı öfkeyi görmek ve merhametle ve karşı tarafın bakış açısıyla  durumu objektif görerek iyileştirmek durumundayız.

Chiron koç burcunda geçişini en çok hissedeceğimiz alanlardan biri de şüphesiz ilişkiler olacak. Kadın erkek rolleri, cinsiyetler üzerinden yürüyen konular hem kişisel yaşamlarda hem de sosyal ve toplumsal olarak gündeme gelebilir. Hem kişisel hem sosyal hem de mesleki ilişkilerde uzun vadede yaralanmadan sağlıklı şekilde bağlanabilmek için ne tür kurallara ve sınırlara sahip olmamız gerektiğine ciddi şekilde kafa yorabiliriz. Bu geçişte düğümlerin aslan-kova aksında olduğunu düşünürsek, özgün yaratıcı ifadenin tüm sürecin itici gücü olduğunu söyleyebiliriz.

İrade, tercih ve gerçek sen

Kaşıntı var!
Kaşıntı var!

İrade ve tercih sözkonusu olduğunda, gerçek arzu ve isteklerin peşinden gitmekte tereddütler ve sınavlar da bu dönemin parçası. Kendimize verdiğimiz özdeğer ve haklarımız, ilişkilerle testlere tabi tutulacaktır. Başkalarını memnun etmeye çalışarak hayatta kalmak ve aşırı dominant ve agresif davranmak arası gitgeller yaşanabilir.  Neler yapabileceğimizle, kendi kapasitemizle ilgili yapıcı olmayan tüm fikirleri yıkmayı ve pozitif spontan eylemlerle tarihi yeniden yazmayı öğreneceğiz.

Nisan ayı ortası çok önemli geçişlere sahne oluyor. 14-17 Nisan arasında hem Koç yeniayı var, hem chiron koç burcuna geçiyor, hem de satürn geri harekete başlıyor..Merkür de koçun erken derecelerinde retrodan çıkmaya hazırlanıyor. Kısa bir süre sonra da Uranüs koç burcundan çıkarak oğlaktaki Satürn ve Pluto ile kolkola verecek. Yeni 8 yıllık chiron koç burcu döneminde mevcut yapılarda kendi kimliğimizi daha iyi ifade edecek şekillerde reformlar yapacağımızı söylemek yanlış olmaz. Her türlü hata, eksik ve yaralarımızla birlikte varoluşumuzu kutlayacağız 🙂

Memnun olmadığımız ve bizi, kimliğimizi ifade etmeyen her durumu ve yapıyı yaratıcılığımıza daha fazla alan açacak şekilde ve kendi yararımıza olarak değiştirmek üzere aksiyon alacağımız da bir döneme giriyoruz. En hayvan yönlerimizin insan olma yolculuğu aslında chiron koç dönemi. Dengeli ve sağlıklı hissedebilmek için başkalarının bakış açılarını da dikkate alarak, kendi subjektif gerçeğimize objektif bir bakış geliştireceğiz. Kendimizle ilgili her türlü olumsuz inancı geride bırakabilmek ve arzu ve isteklerimiz doğrultusunda hayatlar kurabilmek için gerekenleri belirleyecek ve bunları işbirliği içinde inşa etmenin yollarını araştıracağız. Varlığınız tüm yaralarıyla güzel ve bu dünyada bu şekilde bulunmanız tesadüf değil. Chiron koç burcunda bu mesajı almanızı ve bu mesajı kendi tarzınızda keşfetmenizi garanti altına alıyor.

Bu geçişte özellikle 1968-1976 arası doğmuş olanlar kendi chiron dönüşlerini yaşayarak nihayet kimlik yaralarını iyileştirme fırsatı yakalayacaklar. Ateş ve hava burçları için bu geçiş daha içsel olarak yaşanabilir fakat toprak ve su burçları bu dinamiği çok daha belirgin şekilde yaşayabilirler.

Chiron koç burcu döneminin burçlara göre etkileri

Koç burcu için bu süreç hayatlarının önemli taşlarını yerinden oynatacak. Maddi olarak ve işleriyle ilgili önemli değişiklikler yapmaları ve kendilerini daha iyi ifade eden bir konuya yönelmeleri söz konusu. Yakın ilişkiler ve ortaklıklarda karşı tarafla en huzurlu birliktelik için öfkelerini ve arzularını ifade etmenin yaratıcı yollarını bulacaklar. İlişkiler büyük sınav.

Boğa burcu için Chiron koç burcu geçişini farketmek çok kolay olmayabilir, spontan ve sonuçları düşünülmeden girişilen veya girişilemeyen hareketlerle imtihanları var. Şu anki düzenimi sarsma pahasına da olsa aslında ne istiyorum ve ne beni heyecanlandırıyor soruları hem iş yaşamında hem ilişkilerinde gündem olacak.

İkizler burcu aşkta ve arkadaşlıkta ne şekilde var olduğunu, kendi varoluşunun sınırlarını ve bunlardan beklentilerini sorgulayacak. Alış veriş dengesi önemli bir konu haline geliyor. İlişkilerde aşırı fedakarlıklar dönemi bitti. Kendileri olmalarına imkan vermeyen, iletişimin kısıtlı olduğu arkadaşlıklar hızlı şekilde sonlanabilir. Hayattan gerçekten ne istediklerini bir grupla birlikte arayabilirler.

Yengeç burcu, kariyerini aile hayatıyla dengelemeyi öğrenecek. Kendi yapmak istedikleri kadar karşı tarafın onlara yüklediği sorumluluklarla dinamik bir gerilim yaşayacaklar. Kendi isteklerinin peşinden koşarken ve kendi değerlerini yeniden inşa ederken dikkate almak zorunda oldukları aile ilişkileriyle sınavları var.

Aslan burcu belki de ilk kez başkalarının onu nasıl gördüğüyle değil de kendi kimliğinin kendisi için ifade ettiği anlamı keşfetmeye başlayabilir. Seyahatlerle, sporla, yurtdışı tecrübeleri ve yabancılarla olan deneyimler kendilerine başka bir ışıkta bakabilmelerini sağlıyor. Önyargılarıyla yüzleşecekler. Gördükleri ne kadar acı verici gelse de, aslında bir iyileşme içindeler.

Başak burcu için bu geçiş çok özgürleştirici ve dönüştürücü olabilir. İlişkiler üzerinden yaşayıp durdukları hayal kırıklıkları ve dağılma henüz sonlanmasa da, ilişkinin içinde kim oldukları, kendi varlıkları ve ihtiyaçları üzerinden aşkta sınırlar çizecekler. Önemsedikleri ilişkilerinde onları bugüne kadar yıpratan tüm koşulları yıkıp daha iyisini yerine koyacaklar.

Terazi burcu, hayatlarındaki önemli kişileri başka bir ışıkta görecekler: Kendi gölgeleri olarak. İlişkilerde hırgürden hoşlanmayan teraziler artık kendi istekleri için harekete geçmenin o adar da kötü birşey olmadığını anlayabilirler. Arkadaş gruplarıyla toplu aksiyonlar alabilirler. Hem ailevi konularda hem de ruhsal olarak dayanıklılıklarını artıracaklar.

Akrep burcu için her gün yaptıkları şeylerin kendilerini aslında ne kadar ifade ettiği ve mesleklerinin onları gerçekten tatmin edip etmediği üzerinden sorgulamalar var. Kendi yetkinliklerini sorgulayabilir bunu da başkaları üzerinden yaşayabilirler. Çalışmak kadar dinlenmek ve denge bulmaya ihtiyaç var. Kronik sağlık sorunlarına çareler gelebilir.

Yay burcu kendi yaratıcı ifadeleri ve harekete geçme tarzları üzerinde düşünecekler. Chiron koç burcundayken çocuklu yaylar için bu dönem çocukları için de çok hareketli geçebilir. Paranın sorumluluğu artarken harcama arzusu da körükleniyor, bu dönemde dengeye en fazla ihtiyaç duyan grup yay olacak. Neyse ki aşırılıklarını dengeleyecek iyi arkadaşları var ve para kazanmak zorundalar 🙂

Oğlak burcu için Chiron koç burcu dönemi çok kolay değil. Onları zorlayan bir çok etki bir arada. Daha spontan olmak ve içgüdüsel olarak harekete geçmek bu planlı ve hesapçı burcu her açıdan zorluyor fakat geliştiriyor da. Bir ebeveyn olarak da sorumluluklarına rağmen istediklerini yapabilmek, biraz kendi zevkleri için para harcamak ve onları sadece yakından tanıyanların gördüğü yönleriyle zaman geçirmek durumundalar. İşte diğerlerinin ne olduklarını bilirken ailede kendileri olabilmek önem kazanıyor.

Kova burcu için şu anda ellerinde olmayan şartlar altındalarken bile onları heyecanlandıran düşünceler üzerinden harekete geçebilirler. İletişimlerinde daha benmerkezci ve kestirip atmacı olabilirler burada büyük iyileşme yaşanacak. Heyecan verici konuları öğrenmeye başlayabilirler. Bunu yaparken de kendi başlarına olduklarını düşünseler bile aslında değiller. Karşı tarafla işbirliği yapmak ve daha büyük düşünmek ilaçları.

Balık burcu için sınav para kazanmak ve kendi değerlerini sadece yaptıkları iş üzerinden bulmamayı öğrenmek. Gelecekten ciddi beklentiler var, yakın beraberliklerde ve ortaklıklarda durumu karşı tarafın bakış açısından da görerek denge bulabilirler. Herşeyi kendi başlarına yapmak zorunda olmadıklarını anlayacaklar.

Yukarıdaki konulara Chiron koç burcu süresince, – eğer bu duygularla daha önce baş etmemişseniz- değersizlik, yetersizlik, uygun olmadığını, özgün olmadığını hissetme, fark edilme ve ifade korkusu, bedenle ve duygularla bağ kurmakta zorlanma gibi duygular genelde eşlik eder. Bu transitin en önemli dersi, bazen istediğin şeylerin olmaması senin yetersizliğinden kaynaklanmaz ve hatta olmamaları senin için iyi bile olabilir bilgeliğini kazanmak ve kendini her türlü eksikliğin ve hatanla kabul edip varlığının sorumluluğunu eline almaktır.

Varoluşumuzu her türlü tecrübede kutlayabildiğimiz bir transit olmasını diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*