Ateş elementi dengesizliklerini nasıl dengeleriz?

Bu konuyla ilgili ilk yazımda, enerjinizi yükseltmek için sadece Güneş burcunuzun elementini aktive etmeniz yeterli demiştim. Gelen sorular üzerine bu yazıda da astrolojide element dengesizliklerinden ve dengelemek için yapılabileceklerden biraz söz etmek istiyorum.

Burçlar ve elementlerle ilgili temel bilgiler için önce bu yazıyı okumanızı öneririm. Burada anlatacaklarım, önceki makalenin devamı niteliğindedir.

Element dengesizliği ne anlama geliyor?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, bir elementin doğum haritanızda eksik veya fazla olması, olmaması gereken veya yanlış birşey değildir. Bu sadece bazı enerjilerin sizde yüksek olduğunu, bu nedenle de bazı enerjilere fazla değer verme eğiliminde olabileceğinizi anlatır. Aynı şekilde bazı enerjilere ise çok ihtiyaç duyduğunuzu ve bunları tamamlayacak alanlar olabileceğini size gösterir. Tüm elementlerin dengede olduğu haritalara zaten az rastlanır. Önemli olan, element dağılımınızı bir gelişme ve büyüme fırsatı olarak görebilmektir.

Ayrıca haritaların element dengelerini incelerken hızlı sonuçlara varmaktan kaçınmalısınız. Bazen önemli bir yerleşim, element dengesizliğini tamamen dengeleyici olabilir veya elementin alışıldık ifadesini çok farklılaştırabilir.

Yine aynı şekilde bir elementin aşırı eksikliği, aşırı varlığı ile aynı davranışları sergiletebilir. İki uç da farklı şekillerde dengelenmeye ihtiyaç duyar. Bana göre bir elementin eksikliğini telafi etmek, fazlalığından daha kolay olabilir çünkü bu sorunu eksiklik durumunda daha iyi görmek mümkün olur. Fazlalıkta ise çok değer verdiğiniz ve doğal gelen birşeyden sizin için daha az ideal gözüken bir duruma yöneliş gibi gelebileceğinden dengelenmek son noktaya gelene kadar olmayabilir. Şimdi gelin elementlerin dengesizlikleri neleri anlatır ve dengelemek için neler yapabilirsiniz ona bakalım.

Ateş elementi dengesizlikleri
( Aşırı ateş vurgusu veya ateş eksikliği)

Ateş herşeyden önce canlılık ve yaşıyor olmaktan duyulan neşe demektir. Hevesli, enerjisi yüksek, harekete geçmeye hazır, iyimser ve cesur kişilerin haritalarında genellikle ateş baskınlığı vardır. Bu kişiler heyecandan beslenirler.Ateş sindirim ateşidir de aynı zamanda. Herşeyi yiyip kolay kilo almayan insanlar genelde ateşi yüksek kişilerdir.

Ateşin fazlalığında enerji de yüksektir ve büyük cesaret verir. Bu neşeli, coşkulu, hevesli ve dürüst kişiler kolay kolay birşeyden korkmazlar ve bu dünyaya izlerini bıraktıracak hareketlilikler peşindedirler. Sürekli birşey yapmak isterler, kendi isteklerine odaklıdırlar ve bir şey yapamadıkları zaman enerjileri düşer ve ilgilerini kaybederler. Çok istekli ve zorlayıcı olabilirler. Sorunları çözmek için fazla kafa yormadan direkt harekete geçmek isterler. Sabır güçlü yönleri değildir.

Ateş elementinin fazlalılığı kişinin kendisinden daha çok etrafı için sorun olur. Bu kişilerde aşırı benmerkezci yaklaşımlar olabilir. Ateş ısıtıcılığıyla sevgiyi hissettirirken, ateşin fazlalığı gösterişçi, gürültücü ve yakıcı kavurucu olabilir. Birşey olmaz tavrı ve sorunları hafife alma eğilimi hakimdir ve bu nedenle sorunları artık çok geç olana kadar göremeyebilirler. Ateş elementinin genelde yüksek olduğu yöneticilerin hayatlarının bir noktasında “Burn Out” ile karşılaşmalarının altında bu vardır. Sorunları geç olana kadar görememek, özellikle ilişkilerini zora sokar, başkalarına karşı kolayca ilgisiz, duyarsız, düşüncesiz ve kaba olabilir ve bunu hiç fark etmeyebilirler.

Ateşin fazlalığını dengelemek, hiç birşey yapmadan anda dingin ve sakin olmakla mümkündür.

Ateşin fazlalığı, heyecan duydukları konularla ilgili kişiyi tehlikeli olabilecek noktalara kolayca taşıyarak kendi kendisini yakmasına ve yaşamının dengesini yitirmesine de neden olabilir. Düşünmeden hareket edebilirler, hassasiyetleri anlamayabilirler. Hareketliliğe ve sürekli birşeyler yapmaya aşırı önem verebilirler. Dengelenmek için bazen durup düşünmeye, bir başkasını öncelik yaparak onlar için güzel birşey yapmaya, yardım etmeye,  hassasiyetleri anlamaya çalışmaya, başkalarının istek ve ihtiyaçları olabileceğini anlamaya çalışmak zorundadırlar. Ateş elementi çok vurgulu kişiler genellikle değer verdikleri ilişkileri kaybetmeden veya uzun süre görmezden geldikleri sorunlar nedeniyle tükenmeden bu dersleri alamazlar. Ateşi yüksek kişilerin bilinçli şekilde sakin ve dingin bir memnuniyet ve anda olmaktan hoşnut olma durumu geliştirmeleri enerjilerini dengeler.

Ateş elementi eksikse?

Ateşin eksik olması halinde de hayata karşı genel bir hevessizlik, güvensizlik ve ümitsizlik eğilimi gözlenir.Çabuk üşüyen, soğuktan kolay etkilenen insanlarda genelde ateş eksikliğine de rastlanır. Enerji kısıtlıdır, meydan okumalar ve rekabet korkutucu olabilir, klasik anlamda kendine güven çoğunlukla üzerinde çalışılması gereken bir konudur. Zorlu tecrübelerle baş etmek çok uzun sürebilir ve geride psikolojik bir iz bırakır. Çoğu zaman geçmiş zor deneyimler çok uzun süreler kişiyle kalır. Ateş eksikliğinin avantajı, bu kişilerin çok sabırlı ve çok temkinli olmalarıdır.

Spor ve hareketlilik bu insanlar için çok gereklidir, çünkü ateşi uyarabilir. Bu insanların herşeyden önce cesaretlendirilmeye, iyimser bir bakış açısı kazanmaya ve ne olursa olsun zorlukların üstesinden gelebileceklerine inanmaya ihtiyacı vardır. Bu kişiler, özellikle toprak da eksikse çok daha nazik ve hassas bir yapıda olabilirler. Onları korkutan konuların adım adım üzerine giderek pozitif iç konuşmalarla yeni davranışlar ve düşünceler geliştirmeye ihtiyaçları vardır. Baskın elementlerini tetikleyen motivasyonlardan ilham kaynağı edinmeye, sorunlara ve zorlandıkları konuları biraz hafife almaya ihtiyaçları vardır.

Kendine güvenin de, yeni deneyimlerle, meditasyonlarla, olumlamalarla özellikle de yeni birşeyler YAPARAK mutlaka artırılması gerekir. Kişinin kendine ve ihtiyaçlarına öncelik vermeyi öğrenmesi, onu motive eden heyecanlandıran şeyleri keşfetmek için gayret ve cesaret göstermesi gerekir. Sorunların üzerine giderek harekete geçmek, hobiler, seyahatler ufuk açıcı olabilir.

Güneş görmek, geceler mum yakmak, element olarak ateşin etrafında olmak bile fark yaratır. Şömineler, kamp ateşleri, ateş renklerini kullanmak, saunalar, mumlar hatta ateşin görüntüleri bile enerjiyi yükseltir. Ateş eksikliğini hayatımızda bizi destekleyen, cesaret aşılayan, hareketli, cesur, iyimser kişilerle veya sportif faaliyetlerle veya ateşin özelliklerini taşıyan bir iş ile uğraşarak – başkalarına ilham veren, seyahatle sporla ilgili gibi- tamamlamaya yöneliriz. Enerjinizi, heyecanınızı yükselten herşey ateşinizi de yükseltir.

Ateş yaşamsal enerjimizdir ve dengede olması çok önemlidir. Ateşi yüksek insanların sorunları genelde başkaları tarafından kendilerine gösterilir. Yaptıkları hatalar da art niyetlerinden değil, kendilerine odaklı olmalarından ve başkalarına  duyarsızlıklarındandır. Özellikle hava ve su da azsa bu çok daha belirgin hale gelir. Her türlü hareketliliği kendilerini tüketircesine yapma riski taşırlar ve iş işten geçene kadar da bunu farketmeyebilirler.

Ateşi düşük insanların ise özellikle toprak da eksikse bu dünyada bulunmanın keyifli taraflarına kendilerini biraz açmaları gerekir. Sürekli başkalarına odaklanmak yerine kendi merkezlerinde kalmayı öğrenmeleri ve kendi kimliklerini inşa etmeleri gereklidir.

Dört element dengede 🙂

Ateş, çok istemese de en verimli halini yaşamak için toprağa ihtiyaç duyar.  Sınırları çizildiğinde, yeterince odunla beslendiğinde hele bir de onu yükselten hava akımı varsa, üzerinde ısınan bir demlik çay eşliğindeki sohbet veya bir kitabın keyfi tüm elementlerin dengede olma hali gibidir 🙂

Bir sonraki yazıda hava elementinin dengesizliğini ele almayı düşünüyorum. Sorularınız olursa lütfen çekinmeyin ve yorum bırakın, elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

23 thoughts on “Ateş elementi dengesizliklerini nasıl dengeleriz?

 1. Benim ateş elementim fazla puanlamada ama tam tersi eksik gibi olan davranış şekline uygunum fazlasıyla ne yapmalıyım

  1. Puanlamada ağırlıklandırma önemli. Jenerasyon gezegenlerini dikkate almayın.Ateş eksikliği bazen fazlalığı gibi kompanse edici çalışabilir, ateşi uyandıran önerileri uygulayabilirsiniz.

 2. Merhabalar,yazıniz çok bilgilendirici olmuş tesekkur ederim. Benim hava 9 Ates 0 Ateşin hic olmaması havanın da bu kadar yüksek olması sıkıntılı bir durum mudur? Toprak 4 su 2 bu arada. yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler

  1. Bu dağılımların hiçbiri sorun değildir. Hiç ateşinizin olmaması çok fazla olması gibidir aynı zamanda ve tersi de doğrudur. Çok ateşlendiğimizde titreyip üşümek gibi örneğin. Dengeye gelebilmek önemlidir, bunun için de bu yazıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. Sevgiler

 3. merhabalar. geri kalan 3 element için yani hava, toprak ve su element dengesizlikleri için de aynı bu şekilde yazı yazarsanız çok sevineceğim. özellikle dengeleme konusu için neler yapmalıyız? hangi renkleri kullanmalıyız? hangi aktiviteleri yapmalıyız? hangi hobileri edinmeliyız? hangi doğal taşları kullanmalıyız gibi . benim de doğum haritamda ateş ve hava elementim eksik örneğin

 4. merhaba benim elementlerim ateş 3 toprak 4 hava 4 su 4 bu sekilde nasıl oluyo hiç cok yuksek elementım yok ama en düşüğü ateş kendım de balık burcuyum

  1. Yükselen burcunuzun, güneşinizin ve ay burcunuzun elementi biraz ağırlıklıdır..

 5. Benim
  hava(mc,ay,neptün,uranüs) toprak(asc,jupiter)
  su(güneş,venüs,merkür,satürn,mars)
  Ateş(pluto)
  Bu durumda ateş elementi yükseltilmeli su azaltılmalı değil mi

  1. Jenerasyon gezegenlerini göz ardı edebilirsiniz, yükseltip azaltmaktan ziyade dengelemeye ihtiyaç olur. Hayatınıza ateş katmak dengeyi artırır.

 6. Bende ateş ve toprak elementi eksikliği var,hava ağırlıklı biraz da su elementi etkisi altındayım. Hayatimda beni cesaretlendirecek birisi varsa uçup gidiyorum önüme geçilemiyor ama öyle birisi yoksa çok enerjisiz ve harekete geçmekte zorlanan birisi oluyorum sonu da depresyon.Ben başkasina ihtiyaç duymadan ateş ve toprak elementimi nasil yükseltebilirim ?

  1. Haklısınız, bu elbette ömürlük bir çalışma..Kas gibi düşünebilirsiniz. Pozitif kalabilmeyi, cesareti kaybetmemeyi, fikirleri somutlaştırabilmeyi öğrenmek ve pratik ederek güçlendirmek gerekli. Fikirlerinizi somutlaştırmayı deneyebilirsiniz ama esas ne yapabileceğiniz haritalarınızda gizlidir.

 7. Merhaba bende
  Ateş elementi 3 (5,29 %)
  Toprak 6 (6,35 %)
  Hava 2 (2,12 %)
  Su 4 (4,24 %)

  Hangi elementleri dengelemem lazim ?
  Ve hangi taşlari önerirsiniz ?
  Çok teşekkür ederim

  1. Dağılımda her nokta gezegen eşit önemde olmuyor. Bu otomatik dağılım geçerli olmayabilir. Önemli olan eksikliğini hissettiğiniz elementin konularını hayata dahil etmek aslında. Taşlar konusunda deneyin, çekildiğiniz taşlar size iyi gelebilir, burada aslında kendiniz bilebilirsiniz

 8. Merhaba toprak ağırlıklı ve su nitelikli haritam var. Ateş başucu noktasında şiron da kuzey ay düğümünde var sadece. Merak ettigim ateş elementi yeterli mi yoksa eksik mi? Soguga cok hasassim dayananam yükselenim balik ondan olabilir diye düşünüyorum sizce peki?

 9. Benim hava 14 su ve toprak 11 ateş ise 3. İlk üç element mi çok yüksek yoksa ateş mi düşük ne dersiniz ?

  1. Her noktanın gezegenin aynı değildir önemi elementler söz konusu olduğunda..ateşiniz az sayılmaz

 10. Merhaba çok güzel bilgiler vermişsiniz teşekkür ederiz. Ama ben hareketli Tezcanlı iken aynı zamanda sabırlı ve planlıyımdır. Motivasyonum hep varken yiyip kilo almazken (hatta hızlı hareket edip, hızlı konuştugumu söylerler) aynı zamanda çok üşüyen, soguktan hemen etkilenen biriyimdir.. Şunu biliyorum mum yakmak, güneş çok iyi gelirken dalga sesi de toprak da çok iyi gelmekte. Haritamda toprak baskın ateş en az hava.. Su hiç yok..

  1. Elementlerin dağılımı önemlidir ve ancak mizaçlarımızı belirlemekte sıcak-soğuk- nemli- kuru gibi nitelikler de vardır. Sadece elementlere bağlayamayız her şeyi..

 11. Yazi icin tesekkurler, emeginize saglik. Oglumun ates elementi 0 ama tesaduftur ki ismi ates:) isminin ates olmasi eksik element acisindan faydasi olur mu?

  1. Tesadüf yok elbette..Konu ateş işte öyle düşünün..Eksik element üzerine bir eğitim planlıyorum, inşallah oraya beklerim

 12. Merhaba, benim elementlerim şu şekilde
  Toprak: %40.0
  Hava:%46.7
  Su:%6.7
  Ates:%6.7
  Düşük elementlerimi dengelemek için neler yapabilirim?

  1. Dağılımda her nokta gezegen eşit önemde olmuyor. Bu otomatik dağılım geçerli olmayabilir. Bu konuda bir eğitim açacağım, duyuruları takip ederek katılabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*