Suluboya travma tabloları arasında, alışılmadık bir kadın portresi: Jessica Jones

(Click here for English) Astrosinema serisinde bu ay, benim de temalarını çok ilgi çekici bulduğum dizilerden biri olan ve Marvel serisinden Netflix’te yayınlanan Jessica Jones’dan bahsetmek istiyorum.

Dizi ve filmler, çağımızda kolektif bilinçaltının organları olmaları dolayısıyla büyük bir role ve öneme sahipler. Dizi ve filmlerin aktardığı temaların, oyuncuların bireysel astrolojik haritalarıyla da güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu görüyorum. Buradaki denkdüşümler astrolojinin yaşayan sembolleri olarak gerçekten dikkat çekici olabiliyor.

Oyuncular esasen kendi kariyerlerini devam ettirirlerken, kendi yıldızlarının temalarından da mutlaka ortaya birşeyler koymuş oluyorlar. Onlara “yıldız” dememizin nedenlerinden biri de budur belki de. Bununla ilgili ilk örnekleri This is Us dizisini incelerken göstermeye çalışmıştım. Astrosinema serisinin yeni konuğu, Marvel dünyasının buğulu gözlü özel dedektifi Jessica Jones.

Jessica Jones, önce baştan sona izleyip, sonra da sondan başa doğru yeniden izlediğim dizilerden biri. Karakterlerin derinliği ve özlemleri, en zor anlarda yaptıkları seçimlerin dayandırıldığı yoğun ve subjektif algılar, etik anlayışları ve kişisel travma hikayeleri, adeta üzerine bir şişe viski dökülmüş renkleri birbirine karışmış bir tablodaymışsınız hissi yaratıyor. Dizide en yoğun ve ilk bakışta hemen hissedilen akrep ve balık burcu temaları. Bu ilahi düzenin işleyişine tanık olmak tarifsiz bir his, bu yazı bir ay balık gününde yayınlanıyor!

Özel dedektiflik bir akrep burcu teması. Yoğun ve dönüştürülemeyen bir acının alkolle ve cinsellikle uyuşturulmaya çalışılması, fiziksel dünyadaki perişanlığın ve pejmürdeliğin normalleştrilmiş bir gündelik realite olması akrebin ifadesini bulduğu balık burcunda en sıradan şekilde ifade ediyor. Jones, buğulu ve dalgın gözleri, yırtık pantolonu ve yoğun alkol almış haliyle üzerinde bir balık kostümü taşıyor. Eğer dizideki tercihi alkol olmasaydı, kendisini yoğun bir dini/spiritüel görüşe sahip veya müzikle haşır neşir bir karakter olarak da bulabilirdik.

Jessica Jones’u canlandıran Kyrsten Ritter, Yay burcu ve yükselen burcu Balık.

Hayatında bir dönem müzikle ilgilendiğini, gitarist ve vokal olarak çalışmaları olduğunu öğreniyoruz. Yay burcunun yöneticisi olan Jüpiter ise Akrep burcunda ve üzerinde balık izlerinin sesi var. Yoğun duygusal tecrübelere, ümitsiz vakalara karşı adeta çekildiğini ve deneyimi en uç noktalarda yaşayarak hayata karşı sahici olmaya önem verdiğini anlıyoruz. Oyuncunun Yay burcundaki Güneş’i, Neptünle sıkı sayılabilecek bir kavuşum halinde, balık burcu temalarını yükseltiyor. Ritter yoğun balık burcu etkisi taşıyor. Bu kadar yoğun balık etkileri ele avuca sığmayan, balık gibi kaygan ve hızlı bir o kadar da hayatın daha yerleşik konularından kaçmaya elverişli bir yapı veriyor. Kendisi de bu yönünü şöyle anlatmış:

Ben hep seyahat çantasıyla yaşadım. Her üç ayda bir başka bir şehirdeydim.Mankenlik yaparken dünyayı dolaşıyordum, oyuncu olarak bir film setinden diğerine seyahat ediyorum. Yani aslında bir yerde çok kötü bir şeyin olabileceği kadar uzun süre kalmadım.

İnançlar, gerçekler ve iyi ve kötünün ötesi..

Yay ve balık birlikte tabi hayata karşı olan inançları, filozof bir tavrı ve ahlaki/etik konuları biraz öne çıkarıyor. JJ, dizide de iyi ve kötünün, moralitenin sorgulandığı durumlar içinde buluyor kendisini. İyi bir amaç için kötü işler yapmak veya kötü tercihleriyle bilinenlerin iyi ve doğru sayılacak bir harekette bulunması tüm seri boyunca türlü örnekler sunuyor. Ritter, kendi kitabı Bonfire’da tam olarak bu durumdan bahsediyor:

“Sorun insanların siyah beyaz düşünce tarzı. Kötü olmadan sadece iyiyi alabileceklerini zannediyorlar. Oysa biri için iyi olan herşey, muhtemelen başka birisi için de kötü. Hayat İncil’de anlatıldığı gibi değil. İyi ve kötü arasında bir tercih yapmak değil konu. Konu katlanabileceğin kötüyü seçmek.”

Yay aynı zamanda her türlü duruma karşı hafif umursamaz, biraz hesapsız ve geniş ve kendi konforunu sosyal kabullerin ötesinde bulan bir rahatlığı da getiriyor. Başak burcundaki ay ile birlikte, deneyimlere sarkastik ve eleştirel bir mizah getirirken, zorlu deneyimlere rağmen “faturaları ödeyen” işe görev duygusuyla bir adanmışlık da yaratıyor.

Kuru ve alaycı bir mizah anlayışım var, fakat aynı zamanda büyük bir yaşama coşkusuna sahibim.

İlişkiler, saplantılar ve gerçek samimiyet..

Dizide yer alan bir diğer ana motif, ilişkiler, ilişkilerdeki saplantılı durumlar, travmalar ve aile bağlantıları. JJ’un özel dedektiflik çalışmalarının temel konusu, aldatan veya aldattığı düşünülen eşlerin izlenmesi ve gerçeğin ortaya çıkarılması. Aynı zamanda karakterin karşısındaki erkek roller, saplantılı, bambaşka bir kültürden, iyi eğitimli ve oldukça zekiler. Terazi ve akrep burcu konuları, ilişkilerdeki realite, gerçek güven ve yakın bağlarla ilgili kişiyi dönüştüren yoğun duygusal konular olarak karşımıza çıkıyor. Kyrsten Ritter’ın doğum haritasında Terazi burcunda Satürn ve Pluto kavuşumu (8.evde!), Terazi burcunda 0 derece bir Mars ve Akrep burcundaki Jüpiter olduğunu görüyoruz.

İlişkiler deyince tabi ilk akla gelen Venüs. Venüs, oyuncunun haritasında özgürlüğüne düşkün ve klasik duygusal bağlardan biraz uzak olmayı tercih eden, sıradışı ilişkilere yatkın kova burcunda ve 12. evde yer alıyor. Venüs ve Satürn Terazi ve Kova burçları arasında birbirlerini karşılıklı ağırlıyorlar üstelik.

JJ’un her sezon peşinde ona saplantılı, derisinin altına nüfuz edebilen ve yoğun duygusal krizlere neden olan, sonunda alt edilen (Saturn/pluto) bir karakter var (Kilgrave/Salinger). Dizide Jessica Jones’un süper gücü bir kadın bedeninden hatta bir insan bedeninden beklenmeyecek bir güçle maddeye etki edebilmesi. Burada hem maddenin karşısında yer alan Akrep burcu, hem de oyuncunun haritasında akrep burcu temalarıyla dolu 8. evdeki Satürn Mars ve Pluto bu tabloyu mükemmel bir şekilde tamamlıyor.

Yay burcu güneşinin abartılı hallerini, akrebin en uç noktalara gidebilen aşırılıklarını ve balık burcunun bunların tamamını kolayca boşverebilmesini veya türlü bağımlılıklarla kaçışını dönüştürücü bir güç olarak “denge” teması ortaya çıkıyor. Jessica Jones, ne kadar içmiş olursa olsun işe devam ediyor. Ne kadar büyük bir duygusal acının içinde olursa olsun, bu yükü taşıyor. Dizide başarılı ve fırsatçı hukukçu (Terazi!) rolündeki Jeri Hogarth ile esasen zorlu ama karşılıklı anlayışa dayalı bir bağ olması bile bu. Burada 12. ev temaları da görüyoruz. Dizide bunu 3. sezonun sondan bir önceki bölümde çok güzel ifade ettiği bir an var:

Trish: Ama ben çok öfkeliyim!
JJ: Ben de öyleyim. Ama bu yükü taşımalıyız.
Trish: Bunu yapabileceğimden emin değilim..
JJ: Çoğu insan yapamaz. Sonunda ya hapse girer ya da ölürler.

Dizide JJ, büyüdüğü ortamdan uzaklarda evlatlık alınan ve kendi gücüyle şehir hayatında bir dedektiflik bürosu olan bağımsız bir kadın. Büyüdüğü topraklardan kaçış ve bir kariyer inşa etme teması kendi natal haritasında da var. Hatta Kyrsten Ritter’ın yazmış olduğu “Bonfire” isimli kitabın kahramanı da geçmişinden aynı şekilde uzaklaşarak bir “özel dedektif” olan ve aldığı bir vakayla kendi geçmişinin yüzleşmediği zorlu kısımlarıyla yüz yüze gelen biri! Kendi sözleriyle:

Oyunculuk eğitimi almaya başladım, reklamlara çıktım ve işte 100 yıl sonra burdayız. Oyunculuk yapıyorum, azıyorum, bir havuzum ve köpeğim var.

Jessica Jones: Kurban ve kurtarıcı

Balık burcu ve Akrep burcundaki Jüpiter oyuncuyu krizli durumlara, adeta zorlayıcı tecrübelerle denge getirmesi gereken ilişkilere dizide de sürüklüyor. Jessica Jones’un etrafı uyuşturucu/alkol/ilaç bağımlıları ile çevrili. Çalışanı ve komşusu olan Malcolm (Eka Darville) uyuşturucu bağımlısıyken JJ tarafından bir şekilde kurtarılıyor, Trish bir ilaç bağımlısı, JJ yoğun şekilde alkol kullanıyor. Tüm seri boyunca son derece neptünyen kurtarma ve kurtarılma temaları var.

Krysten Ritter dışındaki ana karakterler de esasen son derece dikkat çekici astrolojik bir sembolizm taşıyorlar. Ben bu yazıda sadece oyuncunun astrolojik haritası ile dizideki temaların paralelliğine dikkat çekmek istedim. Umuyorum ki astroloji tutkunları için ufuk açıcı ve keyifli olmuştur.

Bu sıralarda kuzey düğümünün dönüşü, yaratıcılık, çocuklar ve aile yuva konularını vurguluyor. Kyrsten Ritter’ın instagram hesabından paylaştığı son fotoğraflarından hamile olduğunu ve ilk çocuğunu dünyaya getirmeyi beklediğini öğreniyoruz. Yengeç burcunun yöneticisi olan Ay, Başak burcunda ve oyuncu hem sahipsiz hibrid bir köpeği sahiplenmiş hem de kendisinin aktivist çalışmalarla da öne çıkardığı bir örgü hobisi var.

Son söz..

Bu yazıyı hazırladıktan sonra dizinin ilk yayınlandığı tarihe bakmayı atladığımı hatırladım ve astroloji bir kez daha nasıl bir mucize olduğunu gösterdi. Jessica Jones dizisinin doğum günü sayılabilecek ilk yayın gününde Güneş Akrep burcunda, ay ise Neptün ve kiron ile birlikte Balık burcunda bulunuyor. Dahası tam da o günler, sanatçının yaratıcılığını ve kariyerini temsil eden Terazi burcundaki Mars dönüşüne denk geliyor. Evrenin akışındaki müziği duyabilen kulaklara selamlar olsun..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*