Boğa burcu bir portre: İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth

Boğa burcunun temsil ettiği istikrar, sağlamlık, dayanıklılık ve refahın apaçık bir şekilde vücut bulduğu, ve neredeyse bir asırdır bunları devam ettiren İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth, sizin seçimlerinizle bu ayın astroportreler konuğu. Bu alanda her ay, ayın burcunu yansıtan kişilerin hayatlarına dair küçük bir değerlendirme okuyabilirsiniz. Astroportreler için öneriler iletmek için @astronotlar instagram hesabı üzerinden bana yazın veya anketleri takip edin.

İngiltere’nin en uzun hüküm süren kraliçesi olan Kraliçe 2.Elizabeth’in doğduğu anda ufukta, devletleri, dünyanın düzenlerini yönetenleri, sistemleri temsil eden Oğlak burcu yükseldiğini görüyoruz. Boğa burcu kraliçenin ay burcu ise Aslan. Her ne kadar omuzlarında büyük bir sorumluluğu taşıyor olsa da, kraliçenin görünür olmaktan, sahneye çıkmaktan, demeçler vermekten hoşlandığını ve bu gerekliliklerin onu başta zorlasa da, sonradan bunları keyifli bulduğunu söylemek mümkün.

Kişisel olmaktan en uzak şekilde, görünür olmak ve fark edilmek, görüşleri kendi tarzında ifade etmek, kendi tarzıyla ortaya çıkmak kariyerinin de önemli bir konusu. Şüphesiz Akrep burcundaki Satürn ile bunlar, gençlik yıllarında çok ciddiye aldığı, büyük gerginliklere neden olmuş konulardır. Çünkü bu insanın her kişisel ifadesi, aynı zamanda resmi ve devleti temsil eder nitelikte. Buradaki yerleşimler kendisinin, mutlak surette gerekmedikçe keyfi açıklamalar yapmamak ve gerektiğinde de son derece net ve gerçekçi, herkesin hak vereceği şekilde sağduyulu ifadeler kullanmaktan yana olduğunu gösteriyor.

İnanılır olabilmem için, görünür olmak mecburiyetindeyim.

2.Elizabeth’in astrolojik doğum haritasında büyük bir istikrar, güç ve sağlamlık vurgusu var. Çoğu kez bu kadar ısrarcı, inatçı ve kalıcılığa odaklı olmak, çok somut bir bakış açısıyla esneyememeyi ve yenilenememeyi beraberinde getirdiğinden, kişileri maddi manevi çok zorlayabilir. Fakat burada bu sağlamlığın, zamanın şartlarına göre yenilenmekte ve değişen gelecek vizyonunları inşa etmekte çok başarılı olduğunu görüyoruz. Planlar yapıp, güçlü bir grupla birlikte, kazanç ve üretim odaklı eylemler başlattıkça, ifadenin zenginleşmesi ve gelişen ifadenin daha da fazla düzenli kaynak yaratması söz konusu.

Yüklendiği ağır sorumlulukların, aile hayatına ve anne olmaya dair, kişisel zevklerden elde olmayan ve kaçınılmaz bazı vazgeçişlerle geldiğini görüyoruz. Kişinin, devleti temsil eden bir kurum haline gelmiş olması, hayatının ve her tercihinin devleti, toplumsal yapıyı ve parlamentoyu etkiliyor olması, kendi yakın aile üyeleri ile bile, onu randevu ile görüşebilir bir konuma taşıyor. Ve haritada Satürn parlamentoyu temsil eden bir alanda yer alıyor.

Her türlü ilişkide, bu insanın, hesaplı, planlı, gerçekçi, gücünün farkında ve durumlara göre yenilenebilen, kazanç odaklı tavrıyla karşı tarafı kendi yanına bir satranç oyuncusu gibi çekebilen bir yapıda olduğunu görüyoruz. Ve tahta çıktığı dönemde, genç ve tecrübesiz bir kadın olarak görülürken, gücünü istikrarlı şekilde defalarca, en zorlu başbakanlardan Churchill’in dahi saygısını kazanan şekilde ortaya koyabilmiş olması, kendisinin güçlü yapısı sayesindedir.

Aile her zaman kan bağları demek değildir. Çoğu kez bir organizasyonun, grubun ya da milletin tanımıdır.

Boğa burcunda her zaman biraz kişisel stil damgası vardır. Kraliçenin haritasında balık burcunda yer alan Venüs, haritadaki tüm ciddiyete ve ağırlığa rağmen, klasik ve eşine az rastlanan değerli malzemelerle hazırlanmış, sürekli çeşitlenen ve oldukça renkli hatta muzip sayılabilecek bir tarz ile ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Görünür olmayı önemsediğinden söz etmişken, kendisinin bir röportajda “Asla bej renk giyemem çünkü kimse kim olduğumu anlamayacaktır.” dediğini de hatırlatalım.

İstikrarın bir sembolü olarak, 20.yüzyılın ortalarından bu yana seçilen ve yönetimden düşen tüm Amerikan başkanlarını gördüğünü ve ülkesinin başında yönetime devam ettiğini vurgulamak sanırım yeterli. Bunların tümünü şurada görebilirsiniz. Hatta kendi ülkesinde bile, bir döneme damgasını vurmuş ve yönetimi bırakmış onlarca ünlü başbakan ile çalıştı ve halen görevine devam ediyor.

İlginç olan başka bir ayrıntı, İngiltere’nin en unutulmaz kraliçelerinden olan Kraliçe 1. Elizabeth de Oğlak yükselendir ve o da toprak grubundan olan başak burcundandır ve üstelik ay burcu da boğadır. İngiltere de ülke olarak oğlak burcudur. O dönemde inşa edilen ülkenin, son kraliçe ile vizyonunu kazandığını ve mamur edildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Politik ve dünya astrolojisi anlamında elbette çok şeyler söylenebilir, fakat bu yazının konusu kişisel nitelikleri hedeflediğinden bu alana girmeyeceğim. Şüphesiz Pluto’nun Oğlak burcundan çıkıp Kova burcuna gireceği 2023 tüm dünya sahnesinde büyük değişimler başlatacaktır.

Kraliçe 2.Elizabeth’in yaşamı ilginizi çekiyorsa, kendisini, aileyi ve dönemleri çok İngiliz bir tarzda işleyen ve pek çok ödülün sahibi olan The Crown adlı diziyi de sevebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*